Estonia: Company Registration Portal

 

Company Registration Portal  jest środowiskiem internetowym, które umożliwia elektroniczne przesyłanie dokumentów do Departamentu Sądów bez pośrednictwa notariusza. Jego głównym celem jest ułatwianie życia istniejących i przyszłych przedsiębiorców i oszczędzanie czasu spędzonego na komunikowaniu się z Rejestrem Handlowym. Portal umożliwia szybką, wygodną i łatwą rejestrację firmy przy jednoczesnym zachowaniu zdolności do czynności prawnych, w związku z czym przedsiębiorcy są  grupą docelową portalu.

Company Registration Portal został uruchomiony w 2007 r. Obecnie ponad 85% nowych spółek prywatnych jest zarejestrowanych za pośrednictwem Company Registration Portal. Około 99% wszystkich raportów rocznych jest przekazywanych za pośrednictwem portalu, co przyczynia się do zmniejszenia ilości pracy papierkowej zarówno dla przedsiębiorstw, jak i państwa.
W 2009 roku został zarejestrowany rekord świata w rejestracji nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością poprzez Company Registration Portal. Rekordowy czas rejestracji nowego podmiotu prawnego wynosi 18 minut i 3,5 sekundy.

Portal umożliwia:

  • szybką rejestrację spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedsiębiorców indywidualnych, partnerstw ogólnych i ograniczonych
  • zmiany danych w rejestrze handlowym
  • składanie rocznych raportów w formacie XBRL
  • zgłaszanie listy członków partii politycznych

 

Sposób działania:

Company Registration Portal  zawiera środki ochrony zapewniające użytkownikom portalu maksymalne bezpieczeństwo. Środki te obejmują loginy i podpisy cyfrowe przy użyciu kart identyfikacyjnych lub telefonu. Wnioski wypełnione w portalu są cyfrowo podpisane i stanowią prawny odpowiednik dawnych poświadczonych notarialnie aplikacji. Wejście do Company Registration Portal możliwe jest również z portugalskim, fińskim lub belgijskim dowodem tożsamości bądź z litewskim mobilnym dowodem tożsamości.

Poświadczone notarialnie memoranda i statuty zostały zastąpione w portalu standardowymi statutami. Możliwe jest jednak wprowadzanie zmian do szablonów statutów oferowanych przez portal. Ponadto, nie jest już konieczna wizyta w banku, w celu wpłaty kapitału zakładowego bądź opłaty stanowej. Niniejsze rozliczenia mogą być bezpośrednio opłacone poprzez system bankowości internetowej, za pośrednictwem portalu.

 

company-registration-portal-obraz

 

„Jest to z pewnością jeden z najbardziej udanych portali samoobsługowych w Estonii, a jego sukces opiera się głównie na dobrych umiejętnościach komputerowych użytkowników, powszechnym korzystaniu z Internetu oraz innowacji specjalistów IT ”

Mehis Sihvart, Director of Center of Registers and Information Systems

Article Attachments