Estonia: e-Health

The Electronic Health Record to ogólnokrajowy system, integrujący dane od różnych świadczeniodawców, w celu wygenerowania pojedynczych elektronicznych plików, zapewniając kompleksową dokumentację dla każdego pacjenta. System zawiera informacje na temat diagnozy, wizyt u lekarzy, badań, zabiegów, przepisanych leków itp.  Co więcej, w sytuacjach awaryjnych, lekarze mogą korzystać z karty identyfikacyjnej pacjenta w celu sprawdzenia w trybie pilnym informacji, takich jak grupa krwi, alergie, ostatnie zabiegi, bieżące leczenie, lub ciąża.

Choć opisywany system może sprawiać wrażenie scentralizowanej krajowej bazy danych, to faktycznie pobiera w razie potrzeby dane od różnych usługodawców, którzy mogą używać różnorodnych systemów, i przedstawia je w standardowym formacie. W rezultacie proces dokumentowania jest usprawniony, a pracownicy służby zdrowia mają dostęp do istotnych informacji (w tym plików graficznych, takich jak promieniowanie rentgenowskie), co ułatwia dostarczanie wysokiej jakości opieki zdrowotnej nad pacjentem. System zestawia również dane dotyczące statystyk krajowych, tak aby właściwe ministerstwa mogły analizować tendencje zdrowotne, śledzić epidemie i upewniać się, że krajowe środki na ochronę zdrowia są wydawane w sposób rozsądny.
System e-Health obejmuje również Portal Pacjenta, dający pacjentom dostęp do swoich rejestrów, jak również danych ich dzieci. Logując się do Portalu Pacjenta z elektronicznym ID, pacjent może przejrzeć swoją osobistą historię zdrowia, w tym dane personalne swojego lekarza rodzinnego, ostatnie wizyty u lekarza i aktualne wymagania, a nawet otrzymać ogólne porady zdrowotne.

 

e-health-obraz

 

Article Attachments