Kenya/USA: CROWDMAP

Crowdmap jest serwisem utworzonym przez fundację Ushahidi mającym na celu sprawniejsze wykorzystanie spopularyzowanych przez Ushahidi funkcjonalności w oparciu o chmurę obliczeniową. Dzięki Crowdmap użytkownik nie musi tworzyć dedykowanej strony, wykupywać miejsca na serwerze ani też prosić o pomoc osoby o wyższych kompetencjach komputerowych, wystarczy, że założy on konto i wybierze nazwę dla swojej mapy by w pełni korzystać z możliwości Ushahidi. W Crowdmap użytkownik może wspólnie z zaproszonymi osobami prowadzić rejestr lokalizacji, które może uzupełniać opisami, zdjęciami i materiałami wideo (również hostowanych zewnętrznie), w nowej odsłonie strona została uzupełniona o możliwość integracji z takimi serwisami jak Instagram i Twitter, dzięki czemu istnieje możliwość równoczesnego dzielenia się swoimi zdjęciami i opisami za pośrednictwem wielu portali internetowych.

 

Crowdmap nie musi być już wykorzystywana jedynie do publikacji informacji kryzysowych, w tej chwili istnieje także możliwość zamieszczania danych na temat wielu innych wydarzeń, w tym protestów odbywających się w wielu miejscach w danym czasie, ale też tworzenia w szybki sposób baz wiedzy, które od razu zamieszczać będą lokalizację zamieszczanych obiektów.

 

W chwili obecnej trwają prace nad wdrożeniem nowej wersji Crowdmap, która funkcjonuje w sieci jako wersja beta.

Jako dodatkowa funkcja istnieje także wtyczka Crowdmap: Checkins, która pozwala w szybki sposób zaznaczyć swoją obecność w danej lokalizacji, w przeciwieństwie do innych popularnych aplikacji Checkins nie wymaga wprowadzania szczegółowych danych na temat użytkownika.