PL: Parlament

Aplikacja Parlament to rozwiązanie koncentrujące się na stosowaniu społecznych mechanizmów monitoringu pracy przedstawicieli władz publicznych. Stworzona aplikacja funkcjonalnie opiera się na wykorzystywaniu i upowszechnianiu danych publicznych na temat pracy polskich parlamentarzystów. Aktualnie (na dzień 5 lutego 2015) narzędzie prezentuje dane na temat posłów, w przygotowaniu zaś jest moduł stanowiący o pracy senatorów.

Aplikacja zbudowana jest w oparciu o oficjalne dane, importowane do serwisu dzięki API projektu mojepanstwo.pl – projektu stworzonego i realizowanego przez Fundację ePaństwo. Użytkownicy aplikacji mobilnej mają do dyspozycji informacje o aktywności posłów na forum Sejmu. W tym celu udostępniona została wyszukiwarka, porządkująca dane nazwiskami posłów ułożonych w kolejności alfabetycznej. Informacje na temat każdego z posłów publikowane są na osobnych podstronach. Opis zawiera informacje na temat udziału w głosowaniach, zgłoszonych interpelacji, wystąpień oraz innych aktywności takich jak np. oświadczenia. Ponadto profil każdego z posłów uzupełnionych został o dane profilowe (dane personalne, przynależność polityczna). Intencją autorów aplikacji było także usprawnienie bezpośredniego kontaktu na linii obywatel – polityk, czemu sprzyjać ma udostępnienie danych kontaktowych (adres biura, adres email, nr telefonu).

Aplikacja Parlament jest projektem stworzonym przez Fundację Media 3.0, we współpracy z Fundacją ePaństwo. Projekt uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Na dzień 5 lutego 2015 aplikacja jest dostępna na urządzenia z systemem Android, w przygotowaniu wersja na Windows Phone oraz iOS.