UK: Elm Project

Aplikacja Open Elm Project to projekt wdrożony na Wyspie Man przez Isle of Man Department of Environment, Food and Agriculture oraz Red Robos Studios. Założeniem projektu jest aktywizacja obywateli w działaniach mających na celu ochronę przyrody – poprzez obserwację i pomoc w ustaleniu populacji drzew (wiązów) i zgłaszanie do wydziału środowiska drzew zainfekowanych jedną z chorób.

W ramach projektu do użytku został oddany serwis internetowy oraz aplikacja mobilna. Serwis internetowy obejmuje podstawowe informacje na temat projektu, wraz z merytorycznym wprowadzeniem na temat obserwowanych drzew – opis co to są za drzewa, na czym polega choroba drzew, jakie objawy powinny zostać zgłoszone do wydziału środowiska. Serwis zawiera moduł przesyłania zgłoszeń, będących połączeniem informacji tekstowej, zdjęcia oraz lokalizacji. Serwis internetowy obejmuje także wizualizację otrzymanych zgłoszeń w postaci mapy (Google Map). Odrębne podstrony zostały poświęcone informacjom na temat autorów wdrożenia oraz zasadom udostępniania aplikacji i korzystania z kodu oraz API.

Aplikacja na smartfony (iOS oraz Android) jest mobilną formą serwisu internetowego. Funkcjonalnie obejmuje elementy takie jak: przesyłanie zgłoszeń, tutoring, mapa przesłanych raportów.

System korzysta z geolokalizacji. Aktywność w ramach serwisu nie wymaga od jego użytkowników rejestracji, logowania ani zakładania konta.

Open Elm Project jest połączony z serwisami społecznościowymi Twitter oraz Facebook.