UK: Enfield County

Serwis gminy Enfield (Enfield County) zlokalizowanej w Wielkiej Brytanii, na północ od Londynu. W rankingu Index Website Review serwis ten został obok strony gminy Hounslow uznany za najlepszą stronę samorządową na terenie Wielkiej Brytanii (http://www.digitalbydefaultnews.co.uk/2013/06/10/hounslow-and-enfield-have-best-council-website-says-new-study/).

Strona posiada rozbudowaną i bogatą w interaktywne funkcje ofertę usług, które można załatwić online. Użytkownik może także zgłaszać odpowiednim służbom uchybienia związane z przestrzenią publiczną. Widoczny jest bardzo wyraźny i dość intuicyjny podział na usługi:

  • związane ze sprawami indywidualnych obywateli (MyEnfield, Report: My House)
  • związane ze społecznością (Our Enfield, zgłoszenia spraw związanych z przestrzenią publiczną).

Strona oferuje trzy poziomy dostępu. Pierwszy poziom w ogóle nie wymaga logowania, daje wgląd do obszernego zestawu informacji dotyczących spraw gminy. Na drugim poziomie, w podstronie My Enfield (http://www.enfield.gov.uk/myenfield) pojawia się możliwość rejestracji użytkownika, a następnie logowania dla dwóch typów kont: Resident oraz Business/Landlord. Aby założyć konto pierwszego typu należy wypełnić krótką ankietę (https://citizensafe.gb.co.uk/CSIF/Registration.aspx?Level=Silver), w której jako formę weryfikacji należy podać Electricity Supply Number  oraz podstawowe dane osobowe. W przypadku konta drugiego typu pojawia się również ankieta, zawiera ona jednak same pytania otwarte, w ramach których użytkownik podaje m.in. nazwę swojego przedsiębiorstwa, adres, numer konta. Rejestracja konta rezydenta przebiega przez stronę zewnętrzną (https://citizensafe.gb.co.uk/), natomiast konto dla podmiotów gospodarczych można założyć pozostając na witrynie My Enfield (https://www.enfield.gov.uk/forms/form/178/my_enfield_account_registration_for_landlords_and_businesses).

Strona gminy umożliwia kontakt z urzędnikami zarówno w sprawach formalnych, związanych z płaceniem podatków, ubieganiem się o zasiłki, składaniem wniosków o wydanie dokumentów, jak i w tematach mniej formalnych, ale wpływających na jakość życia mieszkańców. Dotyczy to przede wszystkim zgłaszania usterek w infrastrukturze, aktów wandalizmu czy miejsc szczególnie niebezpiecznych. Obywatele za pośrednictwem strony mają możliwość informowania urzędników na temat wszystkich miejsc gdzie powinno dojść do interwencji.