UK: FixMyStreet

FixMyStreet to aplikacja uruchomiona przez mySociety – organizację pozarządową, która zajmuje się tworzeniem stron internetowych oraz narzędzi umożliwiających wzmocnienie pozycji obywateli. Początkowo aplikacja FixMyStreet została uruchomiona w celu zgłaszania problemów przez mieszkańców Wielkiej Brytanii.

Oprogramowanie stworzone przez mySociety udostępnione jest na zasadach wolnej licencji – dzięki czemu może być wykorzystywane w dowolnym miejscu i na potrzeby dowolnej społeczności.

FixMyStreet umożliwia zgłaszanie interwencji przez użytkowników do służb miejskich. Zgłaszane raporty najczęściej dotyczą dziur w ulicy, zepsutych latarni ulicznych, graffiti, uszkodzonego chodnika i wielu innych problemów. Użytkownikiem może być każda osoba, która zarejestruje się na stronie. Rejestracja wymaga podania adresu e-mail oraz wygenerowania hasła do logowania. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość zgłoszenia problemu, który dotyczy jego miejsca zamieszkania, lub miejsca, w którym aktualnie przebywa. Wszystkie zgłaszane raporty o problemach przesyłane są do instytucji i osób formalnie odpowiedzialnych za dane sprawy.

Serwis generuje raporty statystyczne oraz wizualizuje przesyłane informacje w formie interaktywnej mapy aktualizowanej na bieżąco. Użytkownicy serwisu są informowani o kwestiach związanych z etapem prac i rodzajem podjętej interwencji. Użytkownicy serwisu mogą także skomentować lub też zaoferować pomoc w rozwiązaniu danego problemu.