UK/USA/CAN: Walkonomics

Walkonomics to przykład wykorzystania m. in. otwartych danych do opracowania aplikacji internetowej. Aplikacja ma dwa podstawowe zastosowania, z jednej strony to narzędzie do opiniowania i oceniania jakości miejsc publicznych, z drugiej zaś aplikacja jest pomocna w planowaniu tras/podróży.

System Walkonomics opiera się na wykorzystaniu wirtualnych map. Użytkownik z ich pomocą może zorganizować swoją trasę uwzględniając przy tym wyselekcjonowane przez twórców systemu czynniki – kryteria oceny, które zestawione ze sobą mają za zadanie określić poziom “ekonomiczności” danej trasy, a tym samym pomóc dobrać optymalną drogę.

Walkonomics jest aplikacją opartą na danych pochodzących z trzech głównych źródeł: danych zgromadzonych na portalach typu Open Data (np. dla lokalizacji brytyjskich opendata.gov.uk), danych gromadzonych przez boty, przypisane każdemu z użytkowników (walkobot), który analizuje dane publiczne dotyczące ulic, oraz danych crowdsourcingowych – oceny i opinie użytkowników na temat ulic.

Aktualnie w Walkonomics najszerzej opisane bazy ulic posiadają Londyn (Wielka Brytania), Toronto (Kanada) oraz San Francisco i Nowy Jork (Stany Zjednoczone).  System zawiera także kilka opisów ulic w miastach Brazylii, przede wszystkim Sao Paulo.

Walkonomics oprócz możliwości oceniania ulic we wskazanych już miastach umożliwia także zgłaszanie do bazy nowych lokalizacji.

Funkcjonowanie aplikacji zostało opisane na przykładzie popularnej i uczęszczanej ulicy Portobello Rd w dzielnicy Notting Hill w Londynie. Prezentacja ulicy w systemie zawiera: linki do widoków z Google Maps oraz Google Street View, ocenę główną ulicy oraz informacje dodatkowe takie jak odsetek użytkowników uczęszczających tą drogą do pracy. Każda znajdująca się w bazie ulica zawiera pola recenzji użytkowników, a także oceny wg ośmiu kryteriów (Road Safety, Easy to cross, Pavement/Sidewalk, Hillness, Navigation, Fear of crime, Smart& beautiful, Fun and relaxing).

Użytkowanie aplikacji (obserwowanie, wysyłanie opinii i ocen, dodawanie nowych lokalizacji) nie wymaga logowania ani rejestracji w systemie.

Aplikacja oprócz dedykowanej strony www, wykorzystuje także narzędzia mobilne. Dla użytkowników została udostępniona aplikacja na smartfony (Android, iOS).