USA: iPetitions

Serwis iPetitions to portal, za pośrednictwem którego internauci mogą tworzyć i promować swoje pomysły za pomocą elektronicznych petycji. Mottem serwisu jest stwierdzenie, że “technologia może zmienić świat na lepsze”. Twórcy serwisu deklarują zaangażowanie w “promowanie prawdziwej demokracji oddolnej”, gdzie ludzie z całego świata zbierają i wymieniają informacje oraz opinie, a także mają możliwość swobodnego omawiania problemów.

Serwis jest prowadzony i obsługiwany w języku angielskim. Użytkownikami są ludzie z całego świata.  Mechanizm portalu opiera się na tworzeniu i przesyłaniu własnych treści, ich promowaniu oraz udzielaniu poparcia propozycjom innych uczestników.

iPetitions to inicjatywa o otwartym dostępie. Korzystanie z niej jest bezpłatne. Aktywność na portalu wymaga rejestracji konta. W tym celu użytkownicy mogą utworzyć indywidualne konto na iPetitions.com lub skorzystać z opcji logowania za pośrednictwem konta na portalu Facebook lub Twitter.

Za pomocą strony iPetitions można tworzyć petycje dotyczące różnych tematów. Petycje przesyłane są za pośrednictwem prostego formularza. Autor wpisuje tytuł, propozycję linku oraz treść petycji. Do petycji można dodać zdjęcie lub inny plik graficzny.

Portal umożliwia także udzielania poparcia istniejących petycji – imiennie lub za pośrednictwem  wspomnianych serwisów społecznościowych. Udzielając poparcia wybranej petycji użytkownicy mogą dodać komentarz oraz poinformować o swojej aktywności w wybranym portalu społecznościowym.

iPetitions posiada także dodatkowe funkcje, które mogą być wykorzystywane przez bardziej aktywnych użytkowników serwisu – m. in. umożliwia śledzenie innych podobnych np. pod względem tematycznym inicjatyw.
Jak do tej pory serwis posiada ponad milion użytkowników.  Pod przesłanymi petycjami złożonych zostało już ponad 32 miliony podpisów (stan na kwiecień 2016 r.).