UK: Data.gov.uk

Data.gov.uk to portal, za pośrednictwem którego Wielka Brytania realizuje swoje założenia strategiczne w zakresie Inicjatywy na rzecz Otwartych Rządów. Serwis powstał w celu zgromadzenia w jednym miejscu wszystkich danych udostępnianych przez rząd brytyjski na podstawie licencji Open Data Government Licence 3.0. (link: http://www.nationalarchives.gov.uk/doc/open-government-licence/version/2/).

Głównym celem serwisu jest publikacja danych publicznych, w formacie umożliwiającym ich wykorzystanie: pobieranie baz danych udostępnianych przez sektor publiczny (http://data.gov.uk/data/), wykorzystanie ich w swoich aplikacjach a następnie publikacja na osobnej, dedykowanej podstronie portalu data.gov.uk (http://data.gov.uk/apps).

Użytkownicy mają ponadto możliwość tworzenia treści, w tym publikowania swoich artykułów, prowadzenia blogów tematycznych (http://data.gov.uk/blog), komentowania pod wpisami, aż w końcu uczestniczenia w dyskusjach online za pośrednictwem forum (http://data.gov.uk/forum).

Twórcy strony zadbali równocześnie o rozbudowane moduły społecznościowe. W tym celu nie korzystają jednak z zewnętrznych serwisów typu Twitter czy Facebook, ale  stworzyli i wykorzystują własne narzędzia komunikacyjne.